Tag-arkiv: regler

Nye regler om nummerplader

nummerplade_skrueDer et kommet nye regler om nummerplader. Normalt er dette ikke vores fokusområde på revisionskontoret, men vi har ganske mange kunder som har firmabil, hvor emnet er relevant.

Skru nummerpladerne fast

Per den 15. november 2015, skal alle biler have fastmonterede nummerplader.

Formålet med de ændrede regler, er at minimere brugstyverier, der bliver begået med stjålne nummerplader. I dag oplever politiet mange sager med stjålne nummerplader, og det koster typisk ejeren penge, da SKAT skal udstede nye plader.

Fra den 15. november 2015 skal nummerpladerne skrues fast med mindst to skruer eller bolte. Disse skal efterfølgende være dækket af en fastsiddende hætte i samme farve som det sted på nummerpladen, hvor de er fastgjort. Hætten skal sidde så godt fast, at den kun kan fjernes med værktøj.

Reglerne gælder både for varebiler og personbiler (gælder naturligvis også privatpersoner).

Se skat.dk for godkendte metoder til montering af nummerplader
http://bit.ly/1KmpEXK

Bødestraf

Fra den 15. november 2015 kan man få en bøde på 1.000 kr. for ikke at have skruet nummerpladerne fast.

Det fremgår ikke klart i bekendtgørelsen om registrering af køretøjer (link: https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=164663#Afs2), om bøden udskrives til bruger eller ejer. Formulering er at ”Med bøde straffes den, der overtræder…§69…”).

Der formodes at være tale om føreren af køretøjet.

Vi tror ikke at politiet vil køre rundt og kigge efter korrekt monteringen af plader. Men vi tror på, at man vil få en bøde for forkert montering, når bilen stoppen i en razzia o.l., og politiet alligevel har bødeblokken fremme.

Undtagelser

Nummerplader fra før 1. april 1976 og historiske nummerplader er fritaget for at opfylde kravene. De skal fastgøres på en måde, der passer til køretøjet. Man kan endvidere for andre køretøjer, søge om tilladelse til alternative fastgørelsesmuligheder.

Nye nummerplader

Et nyt sæt nummerplader koster udover besværet 1.180 kr.

Kontakt os, hvis du vil høre mere.

Konsekvenser for privat kørsel i gulpladebiler

Kørsel i gulpladebiler til privat brug

Konsekvenser for privat kørsel i gulpladebiler

Læs om konsekvenserne for privat kørsel i gulpladebiler

En medarbejders kørsel i en gulpladebil er tilladt så længe kørslen er af erhvervsmæssig karakter. Kørsel mellem arbejdspladser vil eksempelvis anses for at være erhvervsmæssig.

Derimod vil kørsel mellem medarbejderens bopæl og arbejdssted som udgangspunkt anses for at være af privat karakter, hvilket kan have både moms- og skattemæssige konsekvenser.

Ny dom slår konsekvenser for privat kørsel i gulpladebil

En dom fra Østre Landsret slår fast, at hvis man bruger sin gulpladebil til private formål blot én gang, vil brugeren af bilen blive anset for at have haft bilen til rådighed for privat brug i hele brugerperioden. Kan SKAT konkludere, at gulpladebilen har været anvendt til private formål, og bilen blev anskaffet af virksomheden for eksempelvis 2 år siden, og brugeren af bilen har været ansat i virksomheden i den pågældende periode, så skal brugeren af bilen kunne dokumentere, at bilen ikke har været anvendt privat, ellers vil brugeren af bilen blive beskattet af fri bil i 2 år.

SKAT formoder således, at bilen har stået til rådighed for brugeren i hele perioden siden anskaffelsen af bilen, hvilket kan have store skattemæssige konsekvenser for brugeren.

I sagen blev en driftsleder / medejer af et selskab stoppet i bilen i forbindelse med privat kørsel. Beskatning den pågældende måned var altså ikke nok. Personen blev beskattet for hele ejer-perioden, som i sagen var knap et år.

Dommen gjorde det ligeledes klart, at tilstrækkeligt bevis for, at bilen aldrig tidligere har været anvendt privat, er en korrekt ført kørebog, som skal føres løbende. Som udgangspunkt accepteres en rekonstrueret kørebog ikke.

Dagsbevis til privat kørsel i bil

Det er muligt at købe dagsbeviser på Skats hjemmeside, der giver tilladelse til at køre privat kørsel i ét døgn i en gulpladebil med en totalvægt på op til 4 ton. Der kan købes 20 dagsbeviser i kalenderåret, og de gælder kun til den dag dagbeviset er købt, og dagsbeviset skal købes mindst 1 time før privatkørslen på begyndes. Dagsbeviset skal altid medbringes i bilen.

Kontakt os, hvis du vil høre mere om privat kørsel i gulpladebiler.

Kurt Lægård og Jørn Christoffersen, Tlf. 3525 6220